Drive-in Depo Raf Sistemleri Nedir?

Drive-in Depo Raf Sistemleri Nedir?

Günümüz teknolojisinde küçük ve büyük her türlü işletmenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek farklı türde depo raf sistemleri üretimi yapılmaktadır. Bu raf sistemlerinden bir tanesi de Drive-in depo raf sistemidir. Drive-in kelime anlamı olarak içine girilebilir olarak çevrilebilir ve bu depo raf sistemleri de bu mantık üzerine kurulmuştur. Paletli depo raf sistemleri sınıfı içinde yer almaktadır.

Drive-in Depo Raf Sistemleri Ne İşe Yarar?

Drive-in depo raf sistemi ile hacim, şekil ve tür olarak aynı özelliklerdeki ürünlerin arka arkaya depolanması sağlanır. Bir işletmenin elinde olan çok sayıda aynı özellikteki ürünlerin depolanması ve muhafaza edilmesi açısından en ideal raf sistemidir. Az ürün çeşitliliğine sahip firmalar, Drive-in depo raf sistemlerini tercih ederler.

Drive-in Depo Raf Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Drive-in raf sistemleri esas olarak homojen ürünlerin depolanabilmesi amacıyla üretilmiştir çünkü bu raf sisteminde ilk önce depo edilen ürün ya en önce alınır ya da en son alınır. Bu durumda farklı ebat ve içeriğe sahip ürünlerin depolanması mantıksız olacaktır. İşletme drive-in depo raf sistemine farklı içerik ve özelliklere sahip ürünleri koyacak olursa, ihtiyacı olan sürünü depodan çıkarabilmek için başka ürünleri de çıkarıp tekrar yerleştirmesi ihtimali doğacaktır.

Drive-in depo raf sistemlerinin kullanılabileceği alanlara somut bir örnek vermek gerekirse soğuk hava depoları, konserve stok depoları, hammadde depoları, kimya ve lojistik gibi alanlar sıralanabilir.

Kaç Çeşit Drive-in Depo Raf Sistemi Vardır?

Paletli bir raf sistemi olan Drive-in depo raf sistemi FİLO ve FİFO olmak üzere 2 türdür. Bu türler depo edilen ürünlerin hangi sırada çıkacağı kıstasına göre isimlendirilmişlerdir.

  • Drive-in FİLO Nedir?

Drive-in depo raf sistemlerinin FİLO versiyonları raf sistemine istiflenen ilk ürünün en son çıkması mekanizmasıyla oluşturulmuştur. Pek çok drive-in depo raf sistemi bu şekilde bir araya getirilerek oluşturulmuştur.

  • Drive-in FİFO Nedir?

FİFO Drive-in depo raf sistemi tasarımlarında ise ilk muhafaza altına alınan ürünün yine ilk önce çıkarılması sağlanmıştır.

Drive-in Depo Raf Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  • Depolama alanını %85 oranında kullanma olanağı tanıdığı için mevcut alanı en verimli değerlendiren depo raf sistemlerinden birisidir. Firmaların sahip oldukları depolama alanlarını azami olarak kullanabilmeleri şansını vermektedir.
  • Drive-in raf sistemindeki mevcut rafların arasındaki koridor miktarı oldukça az olacağı için, depolama verimini arttırmış olur.
  • Aynı türden pek çok ürünü sistematik bir biçimde muhafaza edebilir.

Drive-in Depo Raf Sistemleri Kolay Bir Kullanım Sağlar mı?

Drive-in depo raf sistemlerinin kullanımları oldukça kolaydır.  Paletleri taşımayı, raflara yerleştirmeyi ve raflardan geri çıkarmayı sağlayan bir endüstriyel makine olan forkliftler sayesinde, drive-in depo raf sistemlerine ürün depolamak ve ürün çıkartmak sorunsuz ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

ZEM Raf’ın Drive-in Depo Raf Sistemleri

ZEM Raf, her türlü depo raf sisteminde olduğu gibi Drive-in depo raf sistemlerinde de başarıyı yakalamış Türkiye’nin önde gelen firmalarından bir tanesidir. Çeşitli alanlarda aynı tür ürünlerin saklanabilmesine olanak tanıyan drive-in depo raf sistemlerini müşterilerine sunduğu gibi müşteri memnuniyeti ilkeleri doğrultusunda daha sonrasında yaşanacak aksaklıkları anında düzeltebilmek için hizmet de vermektedir. Deneyimli ve profesyonel kadrosuyla, kaliteli ve geniş ürün yelpazesiyle, bünyesinde bulundurduğu yedek aksesuarlarıyla ZEM Raf; müşterinin raf sistemini alırken ve kullanırken sıkıntı yaşamamasına özen göstermektedir. Drive-in depo raf sistemi almak isteyen firmalar binlerce ton stoğa sahip ZEM Raf’dan ikinci el raf sistemleri de alım yapabilmektedirler.

WhatsApp